E.V.I

 

Amaïur Alfaro

 

Dağ sakini ve pelotari (Bask Topu) oyuncusu bir aileden gelen Amaïur Alfaro farklılığını ve yeteneğini ortaya koymak için okyanusu seçer.

Çocuklar yararına girişimler çerçevesinde daha 8 yaşında Saint Jean de Luz’de Socoa körfezinde yelkeni keşfeder. O andan itibaren, topraklarının tarihine geçmiş Bask denizcilerinin geleneğini sürdürerek okyanus denilen bu sonsuzluğu kendi oyun alanı olarak seçer.

17 yaşında yelken eğitmeni olur. Kısa sürede Bask Ülkesinde yerel yelken yarışlarında mükemmeli yakalar ve bu onda yavaş yavaş uzaklara gidip okyanusu fethetme arzusunu uyandırır.

Böylece her tip yarıl ardı ardına gelir ve 2000’de bir müsabaka çerçevesinde ilk Atlantik geçişini gerçekleştirir (Transat AG2R). Daha sonra seçkin « La Solitaire du Figaro » yarışına beş katılım gelir (2001’den 2005’e).

2008’de Amaïur, Lalou Roucayrol ile bir araya gelir. 2 yıl boyunca, Medoc’lu Lalou (Banque Populaire üç gövdeli yelkenlisinin eski kaptanı) onu çok gövdeli yelkenliler müsabakalarında taktikçisi yapar. Birlikte « Transat Jacques Vabre » müsabakasında podyumda yer almak için yola çıkarlar. 2009 Aralık ayında, Costa Rica’ya gelişte üçüncülük ile görev yerine getirilmiştir.

Hendaye limanında birbirlerine komşu olan bu Basklı kaptan ile Tribord’un buluşmaması özellikle de yelken okulu bünyesinde tutkusunu en fazla sayıda kişiyle paylaşmayı gündelik bir uğraş haline getirdiği için neredeyse imkansızdır. Amaïur, kamaralı yelken ürünleri yelpazesinin geliştirilme etapları boyunca okyanus kaptanı deneyimini Tribord tasarım ekipleriyle paylaşmakta ve bu ürünleri zorlu koşullarda sınamaktadır. Aynı zamanda onun Uluslararası Yelken Okuluyla da yapmış olduğumuz ortaklık, ürün yelpazemizi, en düşük fiyatlıdan en üst seviyeye kadar kullanımda gündelik olarak test etmemize olanak vermektedir.

 

 

Amaïur Alfaro

HAUT DE PAGE