Tanguy de Lamotte

Tanguy de la Motte

 

Kaptan olmanın ötesinde, Tanguy her şeyden önce bir tekne mimarı ve imalatçısıdır. Yelken? Bretagne kıyılarında tatildeyken küçüklüğünde yelkenle buluşur. 15 yaşında liseler arası müsabakaya katılır ve 1997’de lise diplomasını aldıktan sonra İngiltere’de Southampton’a denizcilik mimarisi eğitimi almaya gider. Burada mesleki kariyeri için belirleyici olacak bir dizi kişiyle karşılaşır. Ellen Mac Arthur, Brian Thompson, Nick Moloney… Ortak noktaları? Mini Transat. Tanguy, gizli gizli bir gün Atlantik okyanusunu tek başına geçmek üzere kendi Mini 6.50 teknesini çizme ve inşa etme umuduyla, bu efsanevi yarış için onlara teknelerini hazırlamada yardımcı olur.

Bu rüyayı 2002’de kendi teknesinin doğuşuyla gerçekleştirir ve daha sonra 2005’te Mini Transat’a katılarak 7. bitirir. Onu ilgilendiren, tabiatıyla teknenin çizimiyle birlikte bir projenin tüm teknik kısmıdır.

Böylece Class40’ın planlarını çizmek için Simon Rogers mimari bürosuna katılır ve bu tekneyle denizlerde dolaşmaya devam eder ve başta 2009’daki birinci Chocolat yalnız yarışındaki başarısı olmak üzere mükemmel performanslar gerçekleştirir.

2010’da Route du Rhum’a katılarak 14. olur ve 2011’de yeni zaferlere imza atar (Sébastien Audigane ile Rolex Fastnet Race ve Normandy Channel Race).

2012’de, ortağı eylem-girişim-kalp vakfı ve uzun zamandan beri desteklediği ve kalp hastası çocukların gelip Fransa’da ameliyat olmasına olanak sağlayan “Kalp Cerrahisi Sponsorluğu” derneği sayesinde tek başına yapılan yarışların en efsanevisine katılmak için Catherine Chabot’nun son teknesiyle yola koyulacaktır: “Denizlerin Everest’i” olarak da adlandırılan Vendée Globe, yani tek başına, hiçbir yere uğramadan ve destek almadan yapılan bir dünya turu.

Olağanüstü bir denizciyle işbirliği yapmanın ötesinde, bu macerada Tanguy’e eşlik etmek doğal olarak Tribord ekiplerini heyecanlandırdı. Bask Ülkesinin markası, Tanguy’ü, 3 aylık kesintisiz seyir boyunca en zor deniz koşullarında sınırlarını zorlayacağı ve ürün yelpazemizin tamamının iyileştirilmesine katkıda bulunacağı açık deniz giysileriyle donattı.

 

HAUT DE PAGE