Dalgaların oluşumu

(2)

Dalgaların su sporları üzerinde etkisi vardır. Etkili biçimde sörf yapmak, kürek çekmek, dalmak veya seyretmek için bu doğal fenomenin göz önüne alınması gerekir.

La formation des vagues

Galiçya Tribord Testleri

 

 

 Dalga nedir? Nasıl oluşur?

 

Dalga,  okyanusun, denizin veya gölün yüzeyindeki salınım hareketidir. Açık denizde daha çok « su dalgalanması» olur.
Su dalgalanması, sakin bir su yüzeyinde rüzgar tarafından yaratılır. Bu durumda denizin yüzeyinde « su dalgalanması » olarak adlandırılan dalgalara dönüşen ve kıyılara doğru yayılan kırışıklıklar oluşur.

La formation des vagues

 

Su dalgalarının yayılması

 

 


Su dalgalarının büyümesi 3 etken tarafından belirlenir:

rüzgarın hızı
rüzgarın estiği süre
su dalgalarının kat ettiği mesafe


Dalgalanma ne kadar uzun süre beslenirse sıklığı ve dolayısıyla enerjisi o derece artacaktır.
Bu dalgalanma uzun sıklıklarla (15-20 saniye arasında) ve uzun zaman sürecek büyük ve güçlü dalgalar verecektir.

Su dalgalanması uzun bir mesafe üzerinde ne kadar az beslenirse, o derece sıklıkla (8-12 saniye arasında) ve daha çabuk dağılarak  küçük dalgalar oluşturacaktır.

 

 

Su dalgalanmasının büyük dalgalara dönüşmesi

Su dalgalanması kıyıya ne kadar çok yaklaşırsa deniz dipleri o kadar çok kalkar ve bu durum dalga boyutunu etkiler.

La formation des vagues

Dalgaların şekli başlıca olarak, çırpıntının yatay hareketini dikey bir harekete dönüştürmeye imkan veren deniz diplerinin şekline bağlıdır. Yumuşak eğimli dibi olan bir plaj yumuşak ve daha çok yassı dalgalar verecektir. Bunun aksine, doğrudan derin bir dibe geçen derin dipli bir plaj girintili ve güçlü dalgalar verecektir.
Kısaca:

 • Düz dip = düz dalga, yeni başlayan için ideal (yer örneği: Hendaye)
 • Hafifçe eğimli dip = yumuşak dalga (yer örneği: Bask sahili)
 • Eğimli dip = girintili dalga (yer örneği: Hossegor)


« On-shore » ve « off-shore » rüzgar ve dalgalar üzerindeki etkileri

 


« On-shore » veya « off-shore » rüzgardan bahsedildiğinde, kıyı üzerinde esen ve dalgaları doğrudan değiştiren rüzgar söz konusudur
« On-shore » veya « açıktan gelen » rüzgar, dalgaları ezmeye ve kırmaya meyilli olacaktır. Dolayısıyla bu, sörf veya body board sporu için koşulları daha elverişsiz kılacaktır.
Bunun tersine, « off-shore » rüzgar karadan gelen bir rüzgardır ve dalgaların içini boşaltmaya ve su yüzeyini düzleştirmeye meyilli olacak ve böylece sörf ve body board koşullarını iyileştirecektir.

Günün anına ve gözlemlenen ısı farklarına göre dalgalar ya gün içinde « on shore » (denizden) melteme ya da gece ve sabah boyunca « off shore » (karadan) melteme maruz kalırlar. Bu etkene göre, sörf koşulları gece ve sabah daha iyi olacaktır. Aşağıdaki iki şema bu durumu açıklamaktadır.

La formation des vagues

La formation des vagues

 

 

Bir diğer etken: gelgitler

Bulunulan yere bağlı olarak, gelgitlerin dalgalar üzerinde hiç de göz ardı edilemeyecek bir etkisi olabilir. Dip yükseklikleri üzerine doğrudan etki ederler ve dolayısıyla dalgaların özelliklerinde değişikliklere yol açarlar. Dolayısıyla bazı yerler sörf ve body board pratiği için yükselen denizde daha uygun olacak, bazı diğer yerler alçalan denizde daha uygun olacaklardır. Tribord Club’de çok sayıda yerin özelliklerini bulacaksınız.
 

 

« 7. dalganın daima en büyüğü olması » bir şehir efsanesi midir?

 


Her zaman değil! Gerçekten de daha çok “kaotik” serilerde, her 6 dalgada bir, genellikle serinin en büyük dalgasının geldiğini görürüz. « Tam ve eksiksiz » su dalgalanmalarının olduğu serilerde bu sayı 9/10 civarında olur. Bu bilimsel gözlemleri, dalgaların anlaşılması ve modelizasyonu alanında uzman olan Leo Holthuijsen’e borçluyuz.

 

 

Suya girmeden önce koşulları iyi gözlemleyin

 

 

Suya girmeden önce (veya bundan vazgeçmeden önce) sporunuzu en iyi şekilde uyarlayabilmek için koşulları iyi analiz etmeye zaman ayrılmalıdır:

 • serilerin dağılımı birkaç saniye değil fakat birkaç dakika boyunca iyi gözlemlenmelidir (sörfçüler için en iyi « pik noktalarını » yani dalganın ilk kırıldığı yeri belirlemeye çalışarak)
 • suya giriş ve çıkış noktaları öngörülmelidir (örneğin Bask kıyıları gibi bazı yerlerde, yükselen denizde sudan çıkmak bazen sorun yaratmaktadır, alçalan denizde hiçbir sorun olmamaktadır)
 • suya girdikten sonra onları en iyi şekilde kullanabilmek için akıntılar iyi saptanmalıdır
 • bulunulan yere ve yapılan pratiğin tipine bağlı olarak gelgit saatlerine uyum sağlanmalıdır

 

La formation des vagues

Galiçya Tribord testleri

Sonuç olarak, plajlarımızda gözlemlenen dalgaların başlıca olarak iki doğal etkenin neticesi olduğunu söyleyebiliriz: rüzgar ve deniz dipleri. Dolayısıyla tahminciler bu iki etkeni araştırarak gittikçe daha güvenilir ve özellikle karşı karşıya geleceğimiz dalgalar üzerinde gittikçe daha kesin bilgiler verebilmektedirler…
Bununla birlikte spor yaptığınız yerin koşullarını gerçek zamanlı olarak gözlemlemeyi ve analiz etmeyi ihmal etmeyin çünkü doğa bize beklenmedik şeyler getirebilir…

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Vote
TAVSİYE
Les règles de priorités en surf et bodyboard

Sörf ve body board serbest sporlar olmakla bilinirler ama suya girildiğinde bazı öncelikler ve kurallar vardır.
Amaç kazalardan kaçınmak ve herkesin dalgasına saygı göstermektir.
En önemlisi ise nezaket kuralıdır.

HAUT DE PAGE