Denge yeleği nasıl seçilir?

(5)

 

Denge yeleğinin farklı temel işlevleri vardır ve doğru seçilmesi çok önemlidir. Bu seçimi yapmak için hem denge yeleğinin kalite kriterlerinin bilinmesi hem de yapılacak uygulama için en uygun yelek tipinin seçilmesi gerekmektedir.

 

Denge yeleğinin farklı temel işlevleri vardır ve doğru seçilmesi çok önemlidir. Bu seçimi yapmak için hem denge yeleğinin kalite kriterlerinin bilinmesi hem de yapılacak uygulama için en uygun yelek tipinin seçilmesi gerekmektedir.


 

Denge yeleğinin temel fonksiyonları: 


- Çanta sayasinde dalgıcın sırtına tüp sabitleme

Tüp içerisinde bulunan havayı enjekte ederek veya farklı yollarla tahliye ederek dalgıcın suyun üzerinde ve altında yüzebilirliğini sağlama

- Su basıncına bağlı yüzebilirliğin kazanılması ve kaybedilmesi, dalıştan önce ve sonra yüzeyde yüzebilme veya emniyet sağlama

- Kancalar veya cepler sayesinde malzemenin sabitlenmesini veya yerleştirilmesini sağlama


 

Denge yeleğinin seçilmesi için temel kriterler :

 

flottabilité Yüzebilirlik:

Bunu test etmek için yeleği şişirin, böylece etkisini ölçebilirsiniz. Aletlere ve halkalara erişimin en basit şekilde olması gerekir.

confortRahatlık:

Geniş cepleri sayesinde rahatlık sağlar. Kendi vücut yapınıza uygun bir denge yeleği seçmelisiniz, yeleğin giyildiğinde hareket etmemesi gerekir.

Ayarlı bel kemeri, seçilecek bedenin belirlenmesi için en önemli unsurdur, ayarlanabilir kayışlar ve kapitoneli omuzlar yeleğin taşınmasını kolaylaştırır.

Kadınlar için göğsü sıkıştırmayan, çocuklar için ise özel denge yeleği modelleri mevcuttur.

fonctionnalite İşlevsellik:

Denge yeleğiyle birlikte kullanılan ekipmanların sıralaması dalgıcın otonomisi ile orantılı olarak işlevselliği arttıracaktır.

Yelek üzerinde ne kadar halka bulunursa o kadar fazla sıralaması olacaktır ancak bu ağırlığını artırarak ağırlığını etkileyecektir. Bu sorunun çözülmesi için bazı yelekler ayrılabilir kurşunlu ceplere sahiptir.

 

solidité resistance Sağlamlık ve dayanıklılık: 

Yelekler suyun altında olduğu kadar üzerinde de güçlüğe maruz kalır. Malzemelerin sağlamlığı yelekten yeleğe değişmektedir.

Dayanıklılık kriterinin ölçülmesi için "Cordoura" indeksi mevcuttur.

Cordura indeksi ne kadar yüksekse yelek o kadar fazla dayanıklıdır ve daha fazla kullanım ömrü olması için elverişlidir.

gilet stabilisateur choisir

 

Kullanımına göre yeleğin seçilmesi:


Üç farklı türde dalış uygulaması mevcuttur ve her türün kendine uygun yelek modeli bulunmaktadır.


 

1. Eğlence dalışı:

Bu uygulama için en uygun denge yeleği « klasik » olarak adlandırılan yelektir. Sırt üzerinde ve yan kısımlarda şişerek tüpün dalgıcın sırtına sabitlenmesini sağlayan bir çantaya sahip bu yelek maksimum rahatlık sağlamaktadır.


 

2. Seyahat dalışı: 

Bu dalış türü için « seyahat » yeleğini tercih edin. Bu model üzerinde çanta bulunmayan « klasik » bir denge yeleğidir. Küçük, hafif ve taşıması kolaydır ancak bu rahatlık kaybına sebep olmaktadır. Bazı klasik denge yelekleri artık küçük ve konforlu olması için katlanabilir çanta donanımlıdır. 


 

3. Teknik dalış:

Teknik dalış yapanlara « teknik » bir denge yeleği kullanmaları önerilir. Sırt kısmında yanlardaki alanı artıran şişiriciler bulunan bir takımıdır.

Bu yapı dalgıcın su altındaki yatay pozisyonunu daha elverişli kılar. Ancak suyun üzerinde bu pozisyon sakıncalı olabilir.

Dalgıcın, su üzerinde dikey bir pozisyonda durma imkanı veren klasik bir denge yeleğinin aksine sırt üstü veya karın üzerine uzanması gerekmektedir.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vote
HAUT DE PAGE