EASYBREATH® - Sıkça sorulan sorular (SSS)

(7)

1. Easybreath® maskemi kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

Tek dikkat edilmesi gereken konu: KUM
- Güneş gözlüklerinizde olduğu gibi Easybreath® maskenizi de kumla temas ettirmemeniz gerekmektedir. Kum, maskenizin camını çizer.
- Kumun mevcut olduğu yerde şnorkel takmak için zorlamayın. Bağlamadan önce şnorkel ve maskeyi durulayın.
- Kum ayrıca şnorkel içerisindeki şamandırayı da tıkayabilir.Şnorkeli iyice durulayın ve şamandırayı çıkarmak için şnorkelin arka havalandırma boşluklarından geçireceğiniz bir temizleyici kullanın ve kumların tamamen yok olması için şnorkeli durulayın.
Easybreath® maskenizin sunduğu özelliklerden kalıcı olarak faydalanmak için, kullanım süresince her hafta bulaşık deterjanı ile elde yıkayın ve havalandırmalı filesi içerisinde muhafaza edin.

 

2. Yetişkinler için neden 3 benden var?

EASYBREATH® şu an için dünyadaki bütün erkek ve kadınların (Avrupalı, Asyalı,…) yüzünün % 90 oranında kavranmasını sağlayan 2 YETİŞKİN boyda sunulmaktadır:
- küçük model daha çok kadınlar ve ergenlik dönemindekiler içindir: S/M

- araç yetişkin boyu : M/L

- büyük model daha çok erkekler içindir: L/XL

3. Hangi boy Easybreath® seçilmelidir?

İdeal olan Decathlon mağazasında 3 boyu da denemektir. Maske yüzünüzde sıkıldığında, eğer çenenizle maskenin silikon alt kısmı arasında boşluk yoksa doğru boy olduğu anlaşılır.

Eğer mağazaya gidemiyorsanız ve EASYBREATH® maskenizi internet üzerinden (www.decathlon.com.tr) sipariş etmeyi tercih ediyorsanız, evinizde maske boyunu şu şekilde seçebilirsiniz: Easybreath şnorkel maskenin boyunun seçilmesi:

Ağız kapalı olarak burnunuzun üst kısman bulunan çukur bölge ile çenenizin alt kısmı altındaki mesafeyi ölçün:

10 cm (3,9") altında bir ölçüm için, XS bedeni tercih edin.

10 cm (3,9") ile 12cm (4,8") arasında bir ölçü için, S/M boyunu seçin

12 cm (4,8") ile 13 cm (5,1") arasinda bir ölçü için, M/L boyunu seçin

13 cm (5,1") üzerinde bir ölçüm için, L/XL bedeni tercih edin

Easybreath maskenizi teslim aldığınızda, maskenin alt kısmı ile çeneniz arasında boşluk olmadığını kontrol etmek için maskeyi takın. (yukarıdaki videoyu izleyin)

4. Easybreath® maskeme neden su giriyor?

Maskenin içine su girmesini birçok sebep açıklayabilir:
- En sık rastlanan sebebi yanlış beden seçimidir. Easybreath® yetişkinler için 2 bedende mevcuttur. İnce yüzler için S/M (kadınların % 80’i), M/L, ve büyük yüzler için L/XL. Beden seçimi konusuna başvurun
- Sakal su girişlerinin önemli sebeplerinden biri olabilir. Sakal maskenin silikon alt kısmı ile cildiniz arasındaki su geçirmezlik özelliğini engeller.
- Uzun saçlı kişiler için, saçların alın ile maske arasına gelmemesine dikkat edilmelidir.

5. Şnorkel içerisindeki şamandıra tıkanmış, ne yapabilirim?

Easybreath® maskenizden tam ve kalıcı olarak faydalanmak için, maskeyi kuma koymayın. Eğer şamandıra tıkanmışsa, şamandıra ile onu yönlendiren çeper arasına kesinlikle kum girmiştir.

Şnorkeli iyice durulayın ve şamandırayı çıkarmak için şnorkelin arka havalandırma boşluklarından geçireceğiniz bir çubuk kullanın ve kumların tamamen yok olması için şnorkeli durulayın. Uygulamayı sayfanın altındaki videoda bulabilirsiniz.

6. Neden bazen nefesim sıkışıyor ?

Eğer hava girişi tıkanmışsa, bunun nedeni yüzerken başınızı öne doğru çok fazla eğmeniz veya başınızın üzerinden bir dalga geçmesi olabilir. Easybreath®’in dry top stop water sistemi, suyun maskenin içerisi girmesini engeller. Şnorkelinizin tamamen suya batmış olması ve dolayısıyla şamandıranın yukarı çıkmış olması gerekmektedir.
Eğer geleneksel bir şnorkelle birlikte başınızı çok fazla öne doğru eğerseniz su yutabilirsiniz. Ürünlerimizi ilk kez test eden kullanıcılarımız ürün kalitesinden çok etkilenmiştir.

7. Easybreath® maskenin şnorkeli nasıl doğru takılır?

Eğer şnorkeli maske üzerine takmayı başaramıyorsanız, şnorkel ile maske arasındaki bağlantı seviyesinde, conta yakınında veya şnorkelin içerisinde kum vardır. Bu bağlantı şnorkel ile maske arasında mükemmel bir su geçirmezlik sağlamak için milimetrik olarak hesaplanmıştır.
Kum olması durumunda, zorlamayın. Yeniden bağlamayı denemeden önce şnorkel ve maskeyi durulayın ve kum kalmadığından emin olun.

8. Maske yüzümde nefes alırken neden bir hırıltı duyuyorum?

Buhar oluşmasını ve su girmesini önlemek için Easybreath® çok sayıda valfa sahiptir. Nefes aldığınızda, bazı valflar açılırken diğerleri kapanır. Bu sebeple nefesinizin gürültüsü hafif bir şekilde artar. Tüple dalışta kullanılan bir detantörle aynı durum söz konusudur.
Rahatlayın ve denizaltının harika güzelliğinden faydalanmak için burundan doğal bir şekilde nefes alın.

9. Dalış yaptığımda neden şnorkele su giriyor?

Dry top stop water sistemini her şeyden önce su üzerinde dalga olduğunda veya kullanıcı başını çok fazla öne eğdiğinde şnorkelden su girmesini önlemek için geliştirdik. Aynı kullanım koşullarında, geleneksel bir şnorkel ile kullanıcı şnorkele giren suyu yutabilir, biz bunu engellemek için Easybreath® maskeyi geliştirdik. Bu Dry top stop water sistemi ancak şnorkel ve şamandıra dikey durumdayken çalışır.
Bir serbest dalış yapıldığında, « ördek dalışı » anında şnorkel yatay konuma geçer, bu aşamada bir miktar su girebilir.

10. Neden Easybreath® ile serbest dalış yapılamaz?

Easybreath® dalış uygulamaların % 90’ını teşkil eden yüzey şnorkeli ile gezinti için tasarlanmıştır.
Farklı sebeplerden dolayı Easybreath® ile dalış yapılması mümkün değildir:
1) Dry top sistemi « ördek dalışı » yapıldığında yatay pozisyonda çalışmaz.
2) Easybreath® içerisindeki hava hacmi, geleneksel bir maskenin içerisindekinden çok daha fazladır, 1 metre derinlikten itibaren maskenin yüze uyguladığı baskı çok rahatsızlık verici bir hal alır.
3) Dalış yapıldığında, basıncın alınması yani kulak zarının delinmemesi için kulaklardaki basıncın dengelenmesi amacıyla burnu tıkamak ve burnumuzu siler gibi yavaşça nefes vermek gerekir. Easybreath® ile bu şekilde basıncın giderilmesi mümkün değildir çünkü buruna erişilemez.

11. Easybreath® kullanımı sırasında sakalın bir sakıncası var mıdır?

Evet. Bir maskenin su geçirmezliğini sağlayan cildiniz ile silikon kısım arasındaki temastır. Geleneksel bir maske için olduğu gibi sakal suyun içeri girmesine neden olan küçük boşluklar oluşturmaktadır.

12. Maskemde neden buhar oluşuyor?

Solunum havalandırması ile özel buharlaşma önleyici sistem ≥ 18° su içerisinde verimlidir.
Easybreath® maskenizin her kullanım haftasının ardından elde bulaşık deterjanı ile yıkanması şarttır. Nitekim tuzlu su ve güneş maskeyi kirletmekte ve üzerinde buhar oluşmasına sebep olmaktadır.

13. Maskenin altındaki beyaz kapak arkasındaki valf ne işe yarıyor?

Bu valf, maskeyi çıkartmanıza gerek kalmadan içine giren suyun tahliye edilmesini sağlamaktadır. Eğer biraz su varsa, başınızı kaldırın, su bu valften otomatik olarak çıkacaktır.

14. Neden kayış artık sıkmıyor ?

Eğer kayış artık sıkmıyorsa, kayışta bulunan lastik döngü yuvasından geçmemiş olabilir. Uygulamayı sayfanın altındaki videoda bulabilirsiniz.

15. Maske neden bu kadar büyük ?

Bunun birinci sebebi, bütün yüzü kaplayan geniş bir maske, Easybreath® maskenin avantajlarını sunmak için tek etkili çözümdür : 180° görüş açısı ve suyun altında karadaki gibi doğal bir şekilde nefes alıp vermek.İkinci sebebi ise Easybreath®’ın şnorkeller ve solunum gücü normları gibi çok sayıda norma uygun olmasıdır. Şnorkelin ve çevresindeki beyaz halkanın boyutları bu yönetmeliğe uygundur (EN 1972 normu).

16. Neden Easybreath® şnorkeli daha uzun değil?

Çoğu kişinin düşündüğünün aksine Easybreath®’nin şnorkeli geleneksel bir şnorkelden daha fazla su üzerine çıkmaktadır. Geleneksel bir şnorkel daha uzun sanılmaktadır çünkü Easybreath® üzerinde olduğu gibi başın üst kısmından değil ağızdan çıkmaktadır.
Bir şnorkelden ve ardından bir sulama borusundan nefes almaya çalışırsanız borunun uzunluğu ne kadar fazla olursa nefes almanın o kadar güç olacağını anlayacaksınız.
Yürürlükteki normlara uygun bir solunum gücü sağlamak adına şnorkel boyunu geliştirdik.

17. Maskenin çocuk bedeni ne zaman mevcut olacak (XS beden) ?

Maskenin çocuk bedeni Haziran 2015’ten itibaren mevcut olacaktır.

18. Neden Easybreath®’ı yüzme dersleri için kullanamıyoruz?

Yüzme faaliyeti yapıldığında, normal denizaltında gezinti yapılırkenden çok daha fazla efor sarf edilir, aynı koşu esnasında yürürken sarf edilenden daha fazla efor sarf edilmesi gibi. Bir yüzme antrenmanı önemli oranda oksijen ihtiyacı gerektirecektir ve vücudunuz otomatik olarak ağızdan yoğun bir şekilde nefes alma ihtiyacı hissedecektir. Bu durumda Easybreath® ile solunum çok rahatsızlık verici olacaktır.

19. Easybreath®’in hava depolaması ne kadar zaman sürüyor?

Easybreath’de hava depolaması bulunmamaktadır. Maskenin hacmi içerisinde bulunan hava nefes almak için yeterli değildir, bu görevi şnorkel yerine getirmektedir.

20. XS ve S/M beden Easybreath® maskelerinizi doğru olarak nasıl takacaksınız?

XS ve S/M bedenlerdeki maskeleri takmak için, çenenizi maskenin içerisine yerleştirmeniz önemlidir.

Bu SSS (Sıkça sorulan sorular) bölümü Easybreath kullanıcılarından gelen sorular ile hazırlanmıştır, bu bölümü zenginleştirmek ve deneyiminizi paylaşmak için yorum veya bize iletin.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vote
TAVSİYE
Comment choisir la taille de son masque EASYBREATH®

EASYBREATH® maskeninizden tam manasıyla yararlanabilmek için yüz şeklinize uygun bir boyu seçmeniz gerekir. Çok küçük bir EASYBREATH® optimal bir rahatlık sağlamayacak, çok büyük bir EASYBREATH® ise istenmeyen su girişlerine neden olabilecektir.

(7)
129,99 TL*
4.70 / 5 182 Kullanıcı Yorumu
    HAUT DE PAGE