Güneşten nasıl korunmalıyım? : güneşten korunma kılavuzu

Güneşten nasıl korunmalıyım: güneşten korunma kılavuzu

Güneşten nasıl korunmalıyım? İşte bütün önerilerimiz burada bir arada.

Güneşten güvenli biçimde yararlanabilmek için Kanserle Mücadele Derneğiyle ortaklaşa yürüttüğümüz güneşten korunma kılavuzunu kaleme aldık. Valizlerinizi hazırlamaya başladığınız an, aynı zamanda mor ötesi ışınlardan nasıl korunacağınızı düşünmenin de zamanı. Cildinize zarar verebilecek yanıklardan ve güneş çarpmalarından korunmak için sizin ve çocuklarınızın cildinin güneşe karşı etkili biçimde korunması gerekiyor.

Buraya tıklayarak ücretsiz olarak indirebileceğiniz bir güneşten korunma kılavuzuna ulaşabilirsiniz « güneşten güvenle yararlanabilmek için 10 tavsiyeyi »

Güneşten korunma kılavuzu

1. Güneş, yaşam için gereklidir

Her gün birkaç dakika güneşte kalmak sağlık için yeterlidir. Organizmamız, kemiklerimiz üzerinde etki eden, kalsiyum ve fosforu sabitleyen D vitamini sentezi için güneşe ihtiyaç duymaktadır. Bu özellikle çocuklar için çok önemlidir.

 

 

2. Riskler nelerdir?


 

Güneş yanıkları, güneş çarpmaları, koyu/açık renkli lekeler, beyaz küçük yıldızımsı yara izleri, cilt kuruluğu, kırışıklık ve derinin kalınlaşmasını beraberinde getiren hızlı cilt yaşlanması başlıca risklerdir. Güneş çarpması bir cilt yanığı çeşididir ve bu kapsamda tedavi edilmesi gerekir. Uygun bir tedavi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Güneş çarpması bir cilt yanığı çeşididir ve bu kapsamda tedavi edilmesi gerekir. Uygun bir tedavi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

 


3. Değişik cilt tipleri

azı kişiler diğerlerine göre mor ötesi ışınlara karşı daha hassastırlar. Her cilt farklıdır. Rengine bağlı olarak güneşe karşı hassasiyet derecesi değişebilir (foto-tip). Cilt tipi ne olursa olsun, uygun koruma, mor ötesi ışınların şiddetine, maruz kalma süresine ve yapılan aktiviteye bağlıdır.

Çok hassas (foto-tip 1). Cildiniz çok açık renklidir ve çoğunlukla kızıl lekeler vardır. Güneş sizi kolaylıkla çarpar, hiçbir zaman bronzlaşmazsınız veya çok zor bronzlaşırsınız. Bronzlaşmaya çalışmayın, korunun!
Saat 12:00 ile 16:00* arasında güneşte kalmanız önerilmez.
Maksimum koruma gerekir: giysiler, şapka, gözlük ve çok yüksek koruma endeksli (IP 50+) güneş kremi.

Hassas (foto-tip 2). Cildiniz açık renklidir ve bazen kızıl lekeler vardır. Güneş sizi kolaylıkla çarpar ve zor bronzlaşırsınız. Bronzlaşmaya çalışmayın, korunun!
Saat 12:00 ile 16:00* arasında güneşte kalmanız önerilmez.
Maksimum bir koruma zorunludur: giysiler, şapka, gözlük ve çok yüksek koruma endeksli (IP 50+) güneş kremi.

Az hassas (foto-tip 3). Cildiniz hafifçe mattır. Güneş sizi ender olarak çarpar ve kolaylıkla bronzlaşırsınız.
Hafifçe bronzlaşmanız mümkündür. Bununla birlikte, komple bir koruma olmaksızın saat 12:00 ile 16:00* arasında güneşte kalmak önerilmez: giysiler, şapka, gözlük ve yüksek koruma endeksli (IP 30 ile 50 arası) güneş kremi.


 

Oldukça dirençli (foto-tip 4 ve 5). Cildiniz mat ile çok mat arasıdır, güneş neredeyse hiçbir zaman sizi çarpmaz ve çok çabuk bronzlaşırsınız.
Güneşe karşı tolerans gösterirsiniz. Güneşe çok kademeli olarak maruz kalın.
Özellikle ilk günler, komple bir koruma olmaksızın saat 12:00 ile 16:00* arasında güneşte kalmaktan kaçının: giysiler, şapka, gözlük ve orta koruma endeksli (IP 15, 20 ve 25) güneş kremi.

Koyu renk ciltler (foto-tip 6) güneşin zararlı etkilerinden doğal olarak korunurlar. Bununla birlikte, daha açık renkli bölgeleri (avuç içleri ve ayakların altları) korumayı unutmayın. Gözlük kullanmak önerilir.
Güneşe karşı çok iyi tolerans gösterirsiniz. Özellikle ilk günler, komple bir koruma olmaksızın saat 12:00 ile 16:00* arasında güneşte kalmaktan kaçının: giysiler, şapka, gözlük ve güneş kremi (IP 6 ila 10).

4. Zarar görmeden güneşlenmek

Mümkün olan en iyi şekilde güneşlenme için kademeli biçimde güneşlenilmesi önerilir. İlk gün, 10 dakika cildinizi hazırlamak için yeterli olur.
15 yaşından küçük çocuklar uzun süre güneşte kalmamalıdır çünkü ciltleri bir yetişkininkine göre daha hassastır. Bebekler ise hiçbir zaman güneşe maruz kalmamalıdır!

Çocuklukta güneş çarpmaları ve yoğun güneşlenmeler yetişkin yaşta cilt kanseri riskini arttırır.

 
5. Güneşten korunmak

Bulunduğunuz yer, şehir, deniz veya dağ, neresi olursa olsun, güneşin zararlı etkilerine karşı korunmak önemlidir. Korunmak için ideali, uygun giysilerle, geniş kenarlı bir şapkayla örtünmek ve vücudun güneşe maruz kalan kısımlarına güneş kremi sürmektir.

a. Giysiler
En iyi güneş koruma yöntemi giysilerdir. Bol ve uzun kollu gömlekler, keten ya da koton pantolonlar gibi teri geçiren giysiler giyin.
Dikkat, bütün kumaşlar güneşten korumaz, yalnızca sıkı örgülü ve Avrupa güneşten koruma standartlarına uygun kumaşlar sizi etkili olarak korur. Dolayısıyla çocuğunuz ve kendiniz için anti-UV veya yüksek güneş korumalı tişörtlere öncelik verin.

b. Şapka
Maksimum bir koruma için enseyi ve kulakları kapatan geniş kenarlı şapkalara öncelik verilmelidir.

c. Güneş gözlükleri
Su kenarında veya dağda, yansıma etkisiyle gözler daha fazla etkilenir. Dolayısıyla hem kendinizin hem de çocuklarınızın gözlerini korumak gereklidir. Gözlük camlarının koyuluğuna ve kategorisine dikkat edin. Güneşten korunma kılavuzuna bakın

d. Güneşten korunma ürünleri
Güneş kremleri yalnızca plajda değil güneşe maruz kalınan her yerde kullanılır. Güneş kremi, foto-tipinize bağlı olarak seçilmelidir.

KATEGORİ

KORUMA ENDEKSİ

FOTO-TİP

DÜŞÜK KORUMA

6, 10

Az mat cilt

ORTA KORUMA

15, 20, 25

Oldukça hassas cilt

YÜKSEK KORUMA

30, 50

Hassas cilt

ÇOK YÜKSEK KORUMA

50+

Çok hassas cilt

 

Dikkat! Genellikle laboratuarda uygulanana oranla daha ince bir krem katmanı sürmeye eğilimliyizdir, bu nedenle kendi cilt tipimiz için belirlenenden daha yüksek koruma endeksine sahip bir ürün kullanmakta tereddüt etmemek gerekir. 
Çocukları korumayı unutmayın: bebeklerin ve çocukların cildi daha hassastır. Bebek ve çocukların ciltleri yetişkinlerinkine göre daha incedir ve hücrelerinin tekrarlanan güneş çarpmalarına karşı koymak için gerekli onarım kapasitesi yoktur.

6. Yanlış bilinenler


-Herkes bronzlaşabilir?
-Günün en sıcak saatleri en tehlikeli olanlardır?
-Bronzlaşmışsanız korunmaya gerek yoktur?
-Krem daha uzun süre güneşlenmeye imkan verir?
-Suya girmek güneş çarpması riskinden korur?
-Islak bir giysi kuru bir giysi kadar korur?
-Mat veya çok mat ciltli olanların güneşten korunmaya ihtiyacı yoktur?

7. Dikkatli olun


Güneş tam tepede (12:00 – 16:00)
Yansıma
Bulutlar, rüzgar ve serinlik
Rakım

8. Güneşlenme öncesi gereksiz hazırlıklar


-UV seansları:
Düşünülenin aksine UV seansları cildi güneşe hazırlamaz. Hatta bu uygulama uzun süren güneşlenmelerin kanserojen etkisini artırır.

-Kendinden bronzlaştırıcı ürünler:
Kendinden bronzlaştırıcı ürünler yalnızca cildin kornea tabakasının ölü hücrelerine etki ederler ve bu etki 4-6 gün sürer.

-Bronzlaşmayı arttıran ürünler:
Monoi veya süt yağı bazlı bazı yağların koruyucu filtre etkisi yoktur ve güneşin zararlı etkilerini artırırlar.

-Besin takviyeleri:
Besin takviyeleri UV ışınlarından korumaz, mevsim meyveleri ve sebzeleri tüketiminin yerine geçmez.

İlaçlara, deodorantlara ve parfümlere dikkat!
Bu ürünlerin güneş altında kullanılması alerjilere, ışığa karşı hassaslaşmaya veya güneşlenme sonrası ciddi yanıklara yol açabilirler.

9. Bütün önlemleri alın

-Fazla su için!
-Dengeli beslenin!
-Vitaminler yüzünüze yansısın!
-Beta karoten açısından zengin besinlerle beslenin!
-Kadife cilt kokteyli!

Buraya tıklayarak detayları görebilirsiniz: Güneşten korunma kılavuzu
 

10. Cildinize dikkat edin


Cildinizi düzenli olarak inceleyin:
Yaralar, sivilceler ve benler dikkatle takip edilmelidir. Ciltte her türlü kalıcı değişiklik halinde dermatoloğa başvurulmalıdır.

Foto-tipi 1 ve 2 olan kişiler, çok fazla sayıda cilt beni olan kişiler, düzenli olarak kontrol altında olmalıdırlar.

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vote
HAUT DE PAGE