Les éco-gestes en randonnée palmée

ŞNORKELLE DALARAK DOĞAYI KORUMA

(3)

Şnorkelle dalma, su altında bulunan hayvanları ve bitkileri maske ve tüp yardımıyla keşfetme aktivitesidir. Çok basit bir aktivite gibi görünür ve çoğu kişi gerçekleştirebilir ancak çevreyi korumak için dikkatli olunması gereken noktalar içerir. 
Bunun için sertifikalı ve çevreye yönelik pek çok girişimi olan Atelier Bleu ile birlikte çalıştık. Eğitim, sahil ve Akdeniz suyu ile ilgili 25 yıldan bu yana çalışmalar yürütmektedirler. Sürdürülebilir yeryüzü yönetimine katkıda bulundular ve eğitim, duyarlılık kazandırma, aracı olma ve profesyonel eğitim yollarıyla suların korunması için çalışmalar yürüttüler.

şnorkelle-dalarak-doğayı-koruma

Aşağıda, şnorkelle dalarken çevreyi korumak için birkaç örnek davranış görebilirsiniz:
-          Çöpleri yere ya da kıyılara atmayın: Çöpleri saklayın ve uygun bir yer bulduğunuzda atın, TRIS talimatlarına uyun.
-           Suda çözünmeyen yağlar yerine güneş sütleri kullandığınızda hem cildinizi hem de çevreyi korursunuz.
-          Çevreyi korumak için balıkları beslemeyin ve denizin dibiyle temas kurmamaya çalışın (avuçla dokunma, ters döndürülen taşlar, örnek çıkarma); gözlemleyip fotoğraf çekin ancak dokunmayın..
-          Etkinizi sınırlandırmak için gerekli ekipmanlara sahip bir alanı seçin. Teknenizi bu amaç için ayrılan bir şamandıraya bağlayın veya kumlu bir alanı tercih edin.
-          Dalış ve balık tutmak için izin verilen yerleri ve bölgeleri öğrenin. Koruma altındaki türlere, en küçük av boyutlarına ve izin verilen malzemelere saygı gösterin (Deniz Bakanlığı tarafından açıklanır)
-          Sıkça kullanılan birçok ürün çevre için zararlı olabilir (benzin, yağ...). Suyla yapılan yıkamalara öncelik verin, kullanılan ürün miktarlarını sınırlandırın ve giriş sırasında bağlama yerlerini sistematik olarak kullanın.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vote
HAUT DE PAGE