Sörf/body board öncelik kuralları

Sörf ve body board serbest sporlar olmakla bilinirler ama suya girildiğinde bazı öncelikler ve kurallar vardır.
Amaç kazalardan kaçınmak ve herkesin dalgasına saygı göstermektir.
En önemlisi ise nezaket kuralıdır.

 

Kural 1: yüzme bölgeleri

Sörfte öncelik kuralları

Yüzenlere ayrılmış bölgelerde body board ile sörf, sörf veya SUP yapılması önerilmez ve kesinlikle yasaktır. Çoğunlukla SNSM yüzücü cankurtaranları tarafından gözlem altında tutulan bu bölgeler renkli bayraklarla işaretlenmiştir. Bu bölgelerden kaçınmak, çarpışma ve kaza risklerinden kaçınmaktır.

 

Kural 2: dalga üzerinde öncelik

règles de priorités 2

Dalganın "pik noktası" olarak adlandırılan saldırısının en yakınında bulunan yeşil sörf tahtalı sörfçü , kırmızı sörf tahtalı sörfçüye göre öncelikli olarak değerlendirilir. Bu öncelik dalganın tüm süresi boyunca muhafaza edilecektir ve kırmızı da dahil diğer sörfçüler dalga üzerinde harekete geçmemelidirler.

 

Kural 3: dalga üzerindeki yönünüzü belirtin

règles de priorités 3

Bir dalganın hem sola hem de sağa gitmesi halinde iki sörfçü de önceliklidir. Önemli olan sola veya sağa gitme niyetini belirtmek için birbiriyle iletişim kurmaktır. İdeali aynı dalga üzerinde sörf yapmak isteyen diğer sörfçülere yöneldiğiniz tarafı belirtmektir. Bir kez daha, anahtar kelimeler görgü ve nezakettir.

 

Kural 4: kesişmeler

règles de priorités 4

İki sörfçü içe doğru yani sola ve sağa doğru giden bir dalga üzerinde kesiştiğinde 2 sörfçüden hiçbirinin önceliği yoktur. Bu durumda çarpışma ve kazadan kaçınmak için 2 sörfçüye bir an önce dalgadan çıkmaları önerilir.

 

Kural 5: "Pik noktasına" geri dönüş

retour au pic

Dalganın üzerinde sörf yapmayı bitirdiğinizde, daima dalgaların etrafından dolaşarak, henüz ayakta olan sörfçüleri rahatsız etmeksizin yukarı çıkın. Dalgaların "çizgileri" uzun olduğunda her türlü çarpışma ve kazadan kaçınmak için daima dalganın en az girintili olduğu yerden (hareket halinde hiçbir sörfçünün olmadığı yerden) geçin.

 

Kural 6: etki bölgesinde düşme

 

mousse

"Etki bölgesinde" (dalgaların gelip kırıldığı yerde) düşme halinde, "pik noktası" yönünde dümdüz yukarı çıkmaya çalışmayın. Her şeyden önce, bir yandan sörf tahtanızı tutarken, köpük içinde kalarak serilerin geçmesini bekleyin ve daha sonra, yukarıda belirtildiği gibi dalgaların etrafından dolaşarak "pik noktasına" doğru yukarı çıkın.
 

Öneri:

Eğer farkına varmaksızın başka bir sörfçünün önceliğini "ihlal ederseniz" bir an önce dalgadan çıkmanız önerilir. Bu öncelik kurallarına çoğunlukla plajlara erişim panolarında veya sörf okullarında rastlayacaksınız.
 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vote
HAUT DE PAGE