SUP - Stand-up-paddle nasıl seçilir

(5)

SUP - Stand-up-paddle nasıl seçilir

SUP’un doğru seçilmesi (Stand-up-paddle) :

Sörf tahtası için değerlendirmeniz gerekenler:

- Kullanım kolaylığı : Şekil (sörf tahtasının genel şekli) ve kenarlara (boyutlar) göre değişir. Sörf tahtası ne kadar küçük olursa kullanımı o kadar kolay olur. Buna karşılık, daha az sabit olacaktır ve dolayısıyla yeni başlayan bir kullanıcı için daha az uygun olacaktır. Aynı şey yuvarlak bir sörf tahtası içinde de geçerlidir, kullanımı kolaydır ancak dengesi az olacaktır. Daha ince ve uzun SUP tahtaları dalgalar yerine hızı tercih eden kullanıcılar için uygundur.

- Denge: Sörf tahtalarının genel şekline göre değişecektir. Tahta ne kadar fazla « hacimli » olursa SUP o kadar sabit olacaktır. Sörf tahtasının genişliği de, dengenin tahmin edilmesi için dikkate alınması gereken etkenlerden biridir.

- Sağlamlık: Sörf tahtasının üretimi için kullanılan malzemeler ve teknolojiye bağlıdır.

Epoxy sörf tahtası

Polyester sörf tahtası

Köpük sörf tahtası


 

Gel Coat adı verilen bir vernik ile kaplanmış kapalı reçine ile tasarlanan sörf tahtası. Bu tür sörf tahtaları batmalara karşı dayanıklıdır ancak küçük boya soyulmaları söz konusu olabilir.


 

Daha yumuşak bir reçine ile tasarlanan sörf tahtası. Bu tür sörf tahtaları batabilir ancak epoxy ile üretilen tahtaların aksine çok daha kolay onarılırlar. Ahşap çıtaların kullanılması da sörf tahtasının sağlamlığını arttırır.

 

Polistiren köpük ile tasarlanan sörf tahtaları. Polistirenin darbeleri emme ve batmaları önleme özelliği bulunmaktadır. Ahşap çıtaların kullanılması da sörf tahtasının sağlamlığını arttırır.

- Uygulamadaki seviyeniz ve ilginiz: Köpük bir SUP eğlence ve gezinti için yeterli olacaktır. Bununla birlikte daha sportif ve düzenli bir şekilde
kullanmak isterseniz, daha sağlam ve daha iyi kayma özelliğine sahip epoxy bir SUP daha uygun olacaktır.

SUP küreğinizin seçimi :

SUP - Stand-up-paddle nasıl seçilir

SUP küreğinizin seçimi Faaliyete yeni başlayan bir kullanıcı için ayarlanabilir bir kürek tercih edilmelidir çünkü kademeye göre boyunun ayarlanması imkanını sunar. Daha ileri düzeyde SUP kullanıcıları için daha sağlam ve daha hafif olduğu için kendi boyunda kesilen sabit bir kürek tercih edilmesi önerilir.
İpucu: Küreğin boyunu bilmek için, önünüzde yerde küreği düz tutun, kol başın üzerinde gerin gergin bir şekilde tutulurken bilek kısmının bilek hizasına gelmesi gerekmektedir.

 

SUP’unuzun taşınması :

- Kılıf : Malzemenizin taşınması esnasında gelecek darbelerin önlenmesini sağlar. Yer kaplamaması ve yolu görüş açınızı kısıtlamaması için SUP’un aracın üzerinde oluşturulan bir bölme üzerinde taşınması önerilir.

- Su geçirmez çanta : anahtarlarınızı veya küçük bir su şişesi taşımak için gezintiye çıkarken su geçirmez bir çantanın kullanılması çok pratik olacaktır.

Güvenli bir uygulama için şunları unutmayınız :

- leash : Düşmesi durumunda tahtanızı kolayca geri alabilmenizi sağlayacak bir güvenlik aksesuarıdır. Maksimum güvenlik için SUP leash uzunluğunun minimum 3 metre olması gerekmektedir. Durgun ve dalgasız sularda bile güvenliğiniz için bir leash kullanılması gerekmektedir. Bununla birlikte, dalgalı sularda kullanım için, özellikle SUP uygulaması için uygun bir leash kullanılması önemlidir.

- wax : SUP’da wax kullanımı çok enderdir çünkü bir PAD veya kaymaz bir bölge tutunmayı kolaylaştırmak için SUP’ların tamamı üzerine önceden yerleştirilmiştir. Bununla birlikte, bir pad yoksa veya çok kısa bir pad varsa uygulama esnasında kaymaları önlemek için bir wax kullanabilirsiniz.

- Anti_UV t-shirt : güneş ışınlarına karşı korunmak için anti-UV bir t-shirt kullanımı kesinlikle önerilir.

SUP bir kıyı aracı olarak düşünülür ve dolayısıyla kıyıdan 300 metreden fazla uzaklıktaki gezintiler için uygun değildir. Bir can yeleğinin kullanılması zorunlu değildir ancak yüzmeyi çok iyi bilmeyenler için önerilmektedir.

Isı yalıtımı: serin sularda spor yapmak ve ıslakken rüzgardan korunmak için termik bir kıyafet veya neopren bir tulum giyilmesi önerilir. Uzun bir süre kürek çektikten sonra suya düşülmesi durumunda hipotermiyi önlemek için su serpilmesi önerilir.