Yelkende ayakları kuru tutmak için püf noktalar

(6)

Her yelkenci ayakkabılarının veya botlarının içinde ayaklarının ıslak olmasının verdiği tatsız hissi bilir. Tatsız bir hissin ötesinde bu durum denge için de bir rahatsızlık oluşturur. Gerçekten de, ıslak ayaklar ayakkabının veya botun içinde kaymaya meyillidir. Seyir yaparken ayaklarınızı kuru tutmanız için birkaç öneriyi sizinle paylaşıyoruz.

 

Ayakları kuru tutmak üzerine yanlış bilinenler:

Her şeyden önce, teoride iyi bir fikir gibi gözüken fakat pratikte yararsız olan fikirleri belirlemek gerekir.
Üst üste birçok çorap giymek: Fazla katman ayaklarınızı kuru tutmayacak ve ayaklarınız yine kısa sürede ıslanacaktır ve kuruma süresi uzun olacaktır. Dolayısıyla ayaklarınız daha uzun süre ıslak kalacaktır.
Buna ilave olarak, ayağın altındaki kalınlık, dengenizi sağlamanız için minimum seviyede olmalıdır.

 

Geleneksel püf noktalar:

 

Elbette çorabın üzerine (sentetik dolayısıyla hızlı kuruyan) bir plastik poşet geçirebilirsiniz, bu sizi dış nemden koruyacaktır fakat ayaklarınızın sıcaklığı nem yaratacak ve ayaklarınız botlarınızın veya ayakkabılarınızın içinde kayacaktır.
Başka bir püf nokta ise çorapların altına kadın çorabı giymektir, ayaklarınız kuru kalacak ve ayakkabılarınız ya da botlarınızın içinde kaymayacaklardır.
Botlarınızın veya ayakkabılarınızın altına, çok ince, maksimum 2mm kalınlığında , sörf terliği tipi, su geçirmez neopren çoraplar koyabilirsiniz.

 

Su geçirmez/nefes alan çoraplar:

Geleneksel püf noktaların kendine özgü sıkıntıları vardır, aslında yelken aktivitesine yönelik olmayan fakat ayaklar nemden korunma alanında beklentilere çok iyi cevap veren bir ürün vardır: sealskinz su geçirmez/nefes alan çoraplar.
Yakın zaman önce, teknik ortağımız Tanguy De Lamotte, ürün şeflerimizle yelken giysileri ve özellikle yelkene özgü, su geçirmez/nefes alan çoraplar üzerine çalışmak için Hendaye’daki ofislerimizdeydi.

 

Biraz da yelken ayakkabılarından ve botlarından bahsedelim

Yelken ayakkabıları:

 

Yelkende ayakları kuru tutmak için püf noktalar

 

Deniz suyuna karşı dirençli malzemeden,iyi bir su boşaltma kapasitesi olan ve hızla kuruyan güverte ayakkabıları mevcuttur.
Kavrama kapasiteleri ve hafiflikleri size maksimum rahatlık sağlayacak ve aynı zamanda onları güzel havalarda yat yarışları için ideal ayakkabılar yapacaktır.
Ancak bu ayakkabılar çok kısa bir kuruma süresine sahip olmalarına rağmen, yağmur esnasında daima hafifçe nemli kalırlar.

 

Yelken botları:

 

Yelkende ayakları kuru tutmak için püf noktalar

Kauçuk botlar %100 su geçirmezdir, ancak nefes alan yapıda değildir. Hem su girişine karşı hem de terin ve nemin oluşumuna karşı korurlar.
Denizci ceketleri gibi, yelkene yönelik yeni botlar çok iyi test edilmiş, hem su geçirmezliğe hem de  nefes alabilirliğe önem verilmiştir. Mikro çizgili kauçuk tabanlarlı ayakkabılar dengenizi bozmayacaktır. Eğer salopetin alt kısmını botların üzerine geçirirseniz yukarıdan su girmeyecektir, ayak bileği seviyesindeki ayarlanabilir cırt cırtlar bu su geçirmezliği destekleyecektir.

 

Vendée Globe esnasında onaylanmış su geçirmez/nefes alan botlar: 

 

Yelkende ayakları kuru tutmak için püf noktalar

Teknik ortağımız Tanguy De Lamotte, bu ürünleri dünyanın en zorlu yarışlarından biri olan Vendée Globe sırasında  dünyanın etrafında test etmiştir. Çok pratik olduklarını, 98 günlük yarış boyunca yalnızca tek çift kullanmış olduğunu ve bunun tek başına yapılan bir yarışta zaman kazanmaya imkan verdiğini bizimle paylaşmıştır.

Sizin için durum nedir? Oturulabilir yelkenlilerde ayaklarınızı kuru tutmak için püf noktalarınızı bir yorum bırakarak bizimle paylaşın.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vote
109,99 TL*
4.60 / 5 5 Kullanıcı Yorumu
    HAUT DE PAGE